top of page
בדיקת יזמים וקבלנים תמ"א 38

המדריך המלא לבדיקת יזמי תמ"א 38 - כל מה שחשוב לבדוק

לאחר חתימת ההסכם הקיבוצי של דיירי המבנה מול היזם לטובת ביצוע פרויקט תמ"א 38 בבניין שלך, מהלך העניינים כולו תלוי ביזם. אף על פי שכבר בשלבים הראשוניים שבהם נחתם החוזה נקבעים לוחות הזמנים, גובה הפיצויים של הדיירים והתמורה של היזם עבור ביצוע הפרויקט (בממוצע בין קומה וחצי לשתיים וחצי קומות בבניין המשופץ), יזמים חובבניים עשויים שלא להצליח לעמוד בהסכם. לאחר תחילת פרויקט תמ"א 38, כל עיכוב או טעות יכולים לפגוע באורח חייך באופן ניכר. מעבר לכך, במידה והיזם אינו מקפיד על איכות העבודה או חומרי הגלם, ביצוע הפרויקט יכול להוות סכנה או מקור לבעיות עתידיות בתשתיות המבנה.

מסיבות אלו, יש לבחור בצורה קפדנית את היזם. הבה נבחן מעט יותר מקרוב את הקריטריונים שכדאי לבעלי הדירות להכיר מראש.

נקודות כלליות לבחינה בעת בחירת יזם לביצוע פרויקט תמ"א 38

מכיוון והיזמים הם האחראים היחידים על ביצוע הפרויקט, ישנם הבדלים מהותיים בדרכי העבודה, בהשלכות שלהן על הפרויקט שלך ועל תוצאותיו. ישנם כמה אלמנטים שמומלץ לשים עליהם דגש חזק ולוודא על היזם לפני שחותמים על ההסכמים לביצוע תמ"א 38.

 

גב כלכלי מבוסס ומוכח

היזם נושא באחריות כלכלית מלאה על פרויקט תמ"א 38 כאשר כשל ביכולתו לממן את ביצוע הפרויקט עשוי ליצור מצב לא נעים כלל. לכן, יש לוודא שהיזם יוכל לעמוד בהתחייבויותיו. יזמים מנוסים אשר ביצעו מגוון פרויקטים בעבר מהווים את האפשרות הבטוחה ביותר ובכל מקרה יש להקפיד על ערבויות על ביצוע הפרויקט, עמידה בלוחות הזמנים ואיכות התוצאה.

 

קבלני משנה – כן או לא?

יזמים אשר נעזרים בקבלני משנה רבים מעבירים למעשה את העבודה והאחריות על האיכות שלה לגורמים שונים. חשוב מאוד לברר האם קבלן משנה יבצע את העבודה במהלך הפרויקט שלך, מה ההכשרה והניסיון שלו והאם ביכולתו לעמוד בדרישות שלך.

קריטריונים לבדיקה בעת בחירת יזם לביצוע פרויקט תמ"א 38

מכיוון וביצוע פרויקט תמ"א 38 אינו מצריך השקעה כספית כלשהי מצד הדיירים, לך יש את האפשרות לבחור ביזם המתאים ביותר לצרכים ולמאפיינים של המבנה שלך. אפשרות זו היא קריטית למען הצלחת הפרויקט וחשוב מאוד לוודא שהיזם בו בחרת עומד בסטנדרטים מסוימים. בחירה של יזם לא נכון יכולה לעלות לך בכאבי ראש, זמן ואף כסף.

ניסיון רלוונטי

הדבר הקריטי ביותר שחייב להיות ליזם הנבחר הוא ניסיון בביצוע פרויקטים של תמ"א 38 (ומומלץ בפרויקטים במבנים הדומים למבנה שלך בפרט). יזם בעל ניסיון יודע כיצד להריץ את הפרויקט בצורה הטובה ביותר, להגיע לתוצאות איכותיות ולפגוע במידה המינימלית האפשרית באורח החיים של דיירי הבניין. יזם המחזיק בניסיון בביצוע פרויקטים מסוג זה מכיר את התקנות, החוקים, הזכויות והחובות של כל הצדדים המעורבים.

רשימת פרויקטים מוצלחים

יזמים בעלי רשימה ארוכה של פרויקטים מוצלחים בעברם הם הבחירה האמינה ביותר. רשימת הצלחות מוכיחה כי ביכולתו של היזם לנהל את הפרויקטים שלו באופן הנכון - ולהביא אותם לנקודת הסיום בצורה הטובה ביותר.

המלצות מלקוחות עבר

בעיקר כאשר מדובר ביזם אשר יהיה אחראי על פרויקט התמ"א בבניין שלך, ישנה חשיבות יוצאת דופן להמלצות מאת דיירים במבנים שהיזם היה אחראי על ביצוע תמ"א 38 בהם. מכיוון שאורח החיים של הדיירים נפגע במהלך הפרויקט וכל עיכוב רק מאריך את הפגיעה, יזם בעל ביקורות חיוביות יהיה זה אשר פיצה את הדיירים באופן הראוי, היה זמין עבורם ועמד בלוחות הזמנים אשר נקבעו מראש. יזמים אמינים יחזיקו במספר רב של המלצות וחוות דעת מלקוחות עבר.

לקבוע את רמות הגימור כבר בהתחלה

מומלץ מאוד להשקיע בתהליך בחירת היזם ולהגיע אל בניינים שבהם ביצע היזם פרויקטים, לבחון את רמות הגימור ולהחליט האם העבודה נעשתה במקצועיות. כמובן שיש גם לסכם עם היזם את רמות הגימור הרצויות.

כיצד אפוא מוצאים את היזם הנכון עבור הפרויקט שלך?

מרבית האנשים אינם מכירים את כל השחקנים בשוק התמ"א ולא יודעים באיזה יזם עליהם לתת את אמונם. המלצות מעורך דין או מלקוחות עבר הן הדרך הטובה ביותר לאתר את היזם האידיאלי עבור הפרויקט, אך לא תמיד פשוט להגיע לעורך דין שחף מאינטרסים סמויים או לדיירים בבניינים באזור מגוריך אשר עברו פרויקט של תמ"א 38 מטעם היזם.

המיזם המקוון של בסט 38 מציע פתרון הנשען על פלטפורמה מתקדמת ומחקר שוק מעמיק. בעזרת בחינה של מעל ל-150 פרויקטים מאוכלסים של תמ"א 38 ואיסוף המלצות, חוות דעת וביקורות אותנטיות על מגוון רחב של יזמים, מצליחים בסט 38 לתחזק רשימה מצומצמת ואיכותית של יזמים שניתן אכן לסמוך עליהם, ומזמינים אותך להיחשף אל רשימת יזמי תמ"א 38 מומלצים באתר בסט 38 כעת.

 

 

bottom of page